Kolik dostaneme na hodinu?

Člověk by si nejednou řekl, že ho něco jako průměrná hodinová mzda moc zajímat nemusí. Proč by také mělo, že? On potřebuje přece vědět, kolik si vydělá měsíčně, aby si naplánoval rozpočet od výplaty k výplatě, a je mu jedno, zda při své výplatě dostal v průměru na hodinu víc nebo míň. Hlavně aby jeho výplata jako celek za něco stála.

Leckdo je tohoto názoru a nic mu neschází. Ale dost možná mu tu nic neschází právě proto, že pojem hodinové mzdy existuje a je nastavena i její minimální úroveň, pod kterou se nesmí klesnout. Takže zaměstnanec za normálních okolností nepocítí neblahý vliv, jenž by na něj nízká hodinová mzda měla.

cizí mince

Proč že je průměrná hodinová mzda důležitý pojem? Proč se tu o ní rozepisuji a proč si i politici dali tu práci a rozhodli o tom, pod jakou mez tato nesmí klesnout?

Když se nad tím zamyslíte, dojde vám to, pochopíte, k čemu výpočet čisté mzdy na hodinu je. Je tu prostě od toho, aby člověk nebyl v zaměstnání brán na hůl, aby nemusel pracovat za nedůstojných podmínek. Což mu pouhá jasně stanovená minimální měsíční mzda nezaručí.

čas jsou peníze

Když totiž člověk pracuje, nestačí mít jenom jasně danou minimální mzdu za celé dané časové období. Člověk by mohl měsíc pracovat a pak brát určitý plat, jenže by mohl být poškozován tím, že by na tento musel dnes a denně neúměrně dlouho pracovat. A kdyby někdo pracoval za minimální měsíční mzdu třeba dvacet hodin denně, rázem by bylo zřejmé, že jeho odměna za moc nestojí, že za těchto podmínek si vydělá vlastně málo.

A proto je tu dána i určitá hranice hodinové mzdy, pod niž nelze jít, již musí zaměstnavatelé svým zaměstnancům stůj co stůj nabízet. A je nezbytné, aby každý zaměstnanec dostal aspoň minimální měsíční i hodinovou mzdu. Aby bylo jisté, že pracuje za podmínek, jež se u nás považují za důstojné. A to ať už si o nich myslíme my jednotlivci cokoliv.