Jak ušetřit za energie v podkroví

Každý, kdo si pořizuje bydlení, sní o útulném a světlém místě plném pohody a spokojenosti. Tento pocit ale v budoucnu může zkazit astronomická výše za energie. Je třeba již při stavbě myslet dopředu a prostory vhodně úsporně zařídit. A to někdy také navzdory o něco vyšším pořizovacím cenám. Po letech se totiž částka jistě vrátí.
podkroví před renovací
Největší procento spotřebovaných energií souvisí s vytápěním. Specifický prostor si zaslouží specifický způsob vytápění. U podkroví je dobré se zamyslet například nad lavicovými konvektory, které se pro vytápění místností se zkosenými zdmi perfektně hodí. Fungují na principu proudění vzduchu podél stěn, kdy teplý vzduch stoupá ke stropu, kde se ochlazuje a poté padá dolů, kde se znovu ohřeje. Tento systém zajišťuje rovnoměrné prohřívání interiéru v extrémně krátkém čase.
střešní okno zvenku
Také výměnou obyčejných žárovek za úsporné LED svítidla a zářivky lze dosáhnou až desetinové úspory za elektřinu. I takové drobnosti jako je vytažení nabíječky ze zásuvky, pravidelné odmrazování chladničky či úplné vypínání zrovna nepotřebných spotřebičů má svůj smysl. Drobné se tady dokážou nastřádat v poměrně zajímavou částku.
Velkou roli hraje kvalita střešních oken. Tady se opravdu vyplatí investovat, protože kvalitní okna dokážou zadržet teplo v zimě uvnitř a v létě venku. Pouští dovnitř dostatek světla a vzdušnosti a navíc je možné prosklené plochy využít k prohřívání interiéru. Čím více takových ploch, tím více pasivně získaného tepla. Okna bývají opatřeny dvoj- nebo i trojsklem a zaručují tak spolehlivou izolaci. Při zvolení zapuštěné montáže, kdy je okno ještě hlouběji ve střeše, je zaručeno ještě lepší těsnění. Úniku tepla lze ještě více zamezit při použití venkovních rolet, které kromě izolace také zamezují proniknutí venkovního hluku.
světlé podkroví
A co víc? Pár extra tipů:
· Na zeď za radiátory nalepte reflexní fólii, která odrazí zpět až 90 % tepla.
· Neumísťujte zdroje tepla (radiátory, sporák, myčku) vedle ledničky či mrazničky – dochází tak totiž k větší spotřebě. Pokud není vyhnutí, je vhodné použít nějakou formu izolace mezi těmito prvky.
· Ušetřit se dá také, pokud se spotřebiče zapojí do prodlužovačky s jednorázovým vypínačem, který se na noc jednoduše vypne.