Skotsko a jeho největší poklady

Mnoho lidí vám poví, že jezdit do Skotska na podzim je holý nesmysl. Pokusíme se v následujících několika řádcích tyto pomluvy o nejpohádkovější částí Británie vyvrátit.
jezero s lodičkou
Bojíte-li se dešťů, máme pro vás jedinou radu – kdo je připraven, není ohrožen. Pravda, počasí ve Skotsku je velmi proměnlivé a velmi deštivé, mlhavé a vlhké. To však neznamená, že si dovolenou v této destinaci nemůžete užít. Co se týče sezóny, doporučujeme se do těchto končin vydat ještě před začátkem léta (ideální je květen) nebo naopak po jeho konci (září). V těchto měsících budete mít největší šanci, že nezmoknete. A čeká vás mnoho krásných pohledů na jarní nebo podzimní skotskou krajinu. V létě jsou velkou nevýhodou, zejména v přírodních oblastech, mušky zvané „midges“, které jsou opravdu nepříjemnými štípavými společníky na všech přírodních túrách. Nicméně, ať už se vypravíte do Skotska kdykoli, buďte raději vybaveni těmito nezbytnostmi – deštník, pláštěnka, gumovky a spousta ponožek na převlečení.
Jaká místa ve Skotsku rozhodně nevynechat?
výhled na krajinu
Edinburgh
Hlavní město vás uchvátí svou historickou atmosférou. Ulice Edinburghu jsou vždy velmi autentické – potkáte tu spoustu pouličních dudáků, monumentální stavby s typickou architektonickou strukturou, vysoké věže, úzké uličky, a především kamenné zděné domy s průčelím plným květin zavěšených v květináčích. Edinburgh je velmi romantický. Pokud si projdete centrum – hlavní historická třída Royal Mile, Edinburský hrad na kopci, městské párky, hřbitov Greyfriars a další, rozhodně byste měli zamířit na kopec Calton Hill – je na něm rozestavěno několik zajímavých památek, jako např. observatoř, antické sloupy nebo fontána, a navíc je odsud krásný výhled na město. Nebojíte-li se procházek do kopce, pokračujte přes Holyroodské opatství až na Holyrood Hill – Holyrood park. Jedná se vysokou horu nad městem, která skýtá opravdu nádherné výhledy na okolí. Když budete mít štěstí, uvidíte i moře v dáli. Je to malý kousek skotské přírody v hlavním městě.
Stirling
Jste-li fanda do filmů, jistě znáte hrdinu Williama Walace ze snímku Statečné srdce. Právě tento historicky pocházel z města Stirling, které je dnes malým historickým městečkem, cca půl hodiny cesty od průmyslového Glasgow. Můžete se zde podívat do centra, kde opět naleznete spoustu malých uliček a typických skotských pubů. Mimo jiné vás jistě zaujme místní hrad nebo přímo památník Walace za městem.
Loch Lomond
Jezero Lomond, které je podle všech průvodců kolébkou skotské přírody, vás oslní krásnou přírodou. Možná vám místy bude připomínat Šumavu nebo jiné přírodní rezervace v Čechách. Až na to, že zde uvidíte spoustu pohádkových vesniček okolo, zděné zídky mezi kterými jsou louky s pasoucími se ovcemi, a malé ostrůvky po celém jezeře, na které se můžete nechat zavézt loďkou z přístavu.