Poměr cena / výkon – stolní počítače mívají zpravidla lepší poměr ceny vůči výkonu. Konkrétně to znamená, že za stejné peníze pořídíte výkonnější počítačovou sestavu, než notebook. Jestliže tedy preferujete stabilitu systému a početní výkon, dáváte mu přednost před mobilitou a vyhovuje vám stálé umístění počítače na psacím stole, pak je výhodnější investovat do počítačové sestavy na míru.
Chlazení – notebook vysloveně vybízí k tomu, pokládat jej na místa, kde si usnadníme práci. Někomu může vyhovovat sednout si nebo lehnout na koberec a notebook položit přímo na jeho plochu, další možností je postel a někdy dokonce i polštář či přikrývka. Notebook si také můžete položit na klín. Tato prostředí však snižují možnost důkladného chlazení procesoru, což může skončit tragicky, proto je výhodné u notebooků využívat chladicí podložky s ventilátorem, nebo zařízení pokládat alespoň na tvrdou podložku, která se extrémně nezahřívá, například kovový nebo plastový stolek. U stolního počítače je chlazení mnohem sofistikovanější, vzhledem k dostatečně velkému volnému prostoru v okolí počítačových komponent, které jsou umístěné v objemné plechové skříni. Zde je také další možnost některé komponenty chladit přídavnými ventilátory.
Snazší servis – porouchá-li se u stolního počítače paměťový modul, grafická karta, základní deska či pevný disk, stačí otevřít skříň, vadný díl vyjmout a vyměnit za nový. Tento servisní zásah můžete svěřit opravně PC v Berouně a je rozhodně snazší opravovat stolní počítače, než notebooky.
Napájecí zdroj – stolní počítače jsou napájené vyměnitelným zdrojem s přívodem do sítě 230 V. Jestliže se porouchá samotný zdroj, není nic jednoduššího, než jej vyměnit za nový – nový zdroj 350 W pořídíte za cca šest stovek.. U notebooků to naopak může být problém, ne každý model má totiž vyměnitelnou baterii.