Skalní město Petra

Naše planeta je krásná i v tom, že se na jejím povrchu nachází spousta staveb, které stvořil člověk. Jedním z takových monumentálních chrámů je i Petra. Toto skalní město se nachází na jihu Jordánska. Pro jeho barvu se mu také přezdívá Růžové město.
–         Skalní město bylo vybudování jako pohřebiště někdy kolem třetího století před naším letopočtem.
–         Protože Nabatejci, kteří chrám zbudovali, chtěli město co nejvíce uchránit před nežádoucími zvědavci, postavili ho na dobře krytém místě.
–         A aby byl přístup ještě trochu komplikovanější, vede k němu jen úzká rozsedlina mezi rudými skalami.
zavalená cesta
Kolem roku šedesát před naším letopočtem dosáhlo město největšího významu.Tehdy tu žilo kolem třiceti tisíc lidí. Pro srovnání – to je přibližný počet obyvatel okresního města Písku.
·        Město později ztrácelo na významu a upadalo v zapomnění.
·         Jediní, kdo znali jeho polohu, byli kočovní beduíni.
·        Ti si však toto tajemství nechávali pro sebe.
·        Skalní město pro ně bylo posvátné.
Nejkrásnější stavbou této oblasti je Al Khazneh, což v překladu znamená „pokladnice“. Lidé totiž dlouho věřili tomu, že právě v tomto chrámu je ukrytý velký poklad.
petra jordánsko

Byl tu i Indiana Jones

Prvním Evropanem, který se k chrámu dostal, byl mladý švýcarský badatel a cestovatel Johann Ludwig Burkhardt. Stalo se tak roku 1812 a rozhodně to neměl jednoduché. Aby se mu záměr podařil, musel se přestrojit za muslimského kupce. Což mohlo být pro něho docela nebezpečné.  
–         Skalní město Petra bylo právem zařazeno na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO.
–         Později bylo prohlášeno za nový div světa.
historická památka

Jestliže nemáte možnost chrám navštívit, stačí se podívat na film se slavným Indiana Jonesem. V dílu, který je nazvaný Indiana Jones a poslední křížová výprava, hraje chrám Petra jednu z velkých rolí. Právě sem se totiž neohrožený archeolog vydává.