Obezitě se braňte ze všech sil

Obezita je nepřítel, kterého musíte za všech okolností porazit. Když se vám to totiž nepovede, budete muset čelit mnoha nepříjemným zdravotním následkům.

Obezitě se braňte ze všech sil

Je smutnou pravdou, že v České republice je valná část společnosti obézní. Ještě smutnější je, že se nejedná pouze o dospělé jedince, ale stále častěji i o děti. Ty mají nevýhodu v tom, že si nevhodné pohybové i stravovací stereotypy s sebou vezmou i do dospělosti a s nadváhou tak budou bojovat mnohem hůř než lidé, kteří se v mládí často hýbali a také zdravěji jedli. Obezita sama o sobě není brána jako onemocnění, ale to neznamená, že by byla neškodná. Opak je pravda. Jedná se o stav, který může k mnoha onemocněním vést. A to často k onemocnění civilizačním a špatně léčitelným. Mohou se samozřejmě přidat i neduhy psychického rázu.

Jahody

Není tedy dobré být obézní a každý by se měl ze všech sil snažit nikdy neztloustnout natolik, aby pak musel takovou situaci řešit. Hodně k tomu může přispět i pravidelné počítání svého BMI indexu, kterého se dá dosáhnout pomocí kalkulačky BMI. Stačí jen zadat patřičné údaje a hned se dozvíte, jestli jste na tom dobře nebo je co zlepšovat.

Strava je základ

V případě, že vám vyjde až příliš vysoké číslo, je to dobrý důvod k hubnutí. Není potřeba hned začít s nějakou extrémní dietou. Pokud se jedná jen o nadváhu, můžete ji pokořit pomocí pár změn v jídelníčku. Je dobré vynechat prakticky všechny sladké pokrmy a tučnému byste se měli rovněž vyhýbat. Co je naopak doporučeno, to je zelenina všeho druhu a typu. Skvělé na ní je, že nemá prakticky žádné kalorie, takže ji můžete jíst od rána do večera a nebudete přibírat. Ovšem budete se cítit sytí.

Metr kolem pasu

Když váha nechce dolů

Někdy je ale problém trochu složitější a mírná změna jídelníčku k ubírání na váze nemusí stačit. V takovém případě není na co čekat a je vhodné vyhledat odborníka z řad dietologů. Lékař vás prohlédne, pomocí pohovoru zjistí vaše stravovací a pohybové stereotypy a základě vyšetření vám pak doporučí co dál. Obvykle se lidem po konzultaci u odborníka uleví a hubnout pak už jedna radost. Proto byste neměli v případě potíží s nadváhou příliš dlouho váhat a navštívit ho v dohledné době.