Módní a společenská pravidla, která ztratila na významu

Barevný soulad kabelky s obuví

Mnozí z nás tento dril pamatují. Mít kabelku v odlišné barvě, než to, co nám zakrývá chodidla, bylo vrcholem nevkusu. Na přelomu 80. a 90. let minulého století patřila tato zásada k pravidlům bontonu asi tak, jako motýlek k pánskému smokingu. Dnes se naštěstí od tohoto nesmyslu upustilo. Takže černé lodičky a k nim naprosto s klidem vínovou kabelu nebo stříbrné psaníčko. To se hodí i k otevřené obuvi, třeba k páskovým sandálům. Naopak, přesný soulad barev kabelky a bot působí nepřirozeně a strojeně.
figuríny ve výloze

Barevné omezení

Pouze jedna barva může být výrazná a ostatní musí být skryté na pozadí. Tímto nesmyslem se řídily ještě naši rodiče a babičky. Platilo to jak ve společnosti, tak i v soukromí. Byly zkrátka omezovány barevnou škálou a dokonce se barevný trend kamsi úplně vytratil na přelomu nového milénia. Lidé se snad domnívali, že svět je jen temná černá díra, zřejmě podle vzoru Matrixu. Dnes je naopak způsob odívání volnější, barvy jsou opět in, všimli si toho dokonce i výrobci spotřebního zboží a běžně nakoupíte i elektroniku v barevných odstínech. Co se týče oděvu, kombinace pastelových barev je to pravé. Nemusíte sice být středem pozornosti jak papoušek z pralesa, ale šedou a černou raději odložte ad acta. A bílá barva? Ta se nemusí nosit jen v letním období, ale prakticky kdykoli.
japonský oděv

Metalické barvy

Lesklé a blýskavé výrazné halenky a trička, to leda tak večer na diskotéku. Tak toto platilo ještě před dvaceti lety. Současné módní trendy povolují vyzývavé oblečení i v průběhu dne, nic se však nemá přehánět. Ideální je kombinace např. nenápadné rifloviny a volné halenky s metalickými odlesky. Je to elegantní a slušivé a klidně s tím můžete vyrazit na nákupy, nebo do kanceláře na poradu.

Nevhodné dlouhé sukně

Ještě před několika lety platilo nepsané pravidlo, že dlouhá sukně tlumila vysoký vzrůst, aby zkrátka žena nevypadala na první pohled jako žirafa. V jistém smyslu její výška vynikne, jestliže na sebe navlékne trubkové rifle, ale ani to nehraje žádnou roli. Za svou výšku se nemusí nikdo stydět, to spíš za své nevhodné chování. Rozhodně tedy neplatí, že ženy a dívky menších postav nesmí nosit dlouhé sukně. Ty totiž sluší každé ženě, jak plnoštíhlým, tak i těm útlejším.

Nekombinujte zlato a stříbro

Ale klidně kombinujte. Záleží spíše na tom, jak vhodně zkombinujete tvary a množství šperků a módních doplňků. Zda jsou zlaté či stříbrné, je vcelku jedno, klidně můžete mít stříbrnou sponu ve vlasech a zlatý náhrdelník.