Klimatizace je ve městech mnohdy nutností


Život ve městě býval výhodný zejména před třiceti, čtyřiceti lety, kdy nebylo k mání tolik technických a strukturálních vymožeností.

Nevýhody bydlení ve městě

Městské aglomerace mají v dnešní době už jen jedinou výhodu – více pracovních příležitostí, i když to je také velmi relativní, neboť farmáři, zahradníci či chovatelé hospodářských zvířat se městům naopak vyhýbají. Co se týče nákupních možností – dnes nakoupíte úplně vše včetně potravin na Internetu, a dovezou vám zboží až pod nos. A posezení v kavárně, restauraci, návštěva sportoviště, kina, divadla, koncertu a podobné zábavy? K tomu přece nepotřebujete ve městě bydlet, můžete se tam pro tyto výjimečné příležitosti snadno dopravit autem nebo jinak.

klimatizace na střeše domu

Pobyt ve městě je však spojován s mnoha stresovými faktory, počínaje zvýšeným hlukem a obecným chaosem a konče smogem a jevy, které možná někteří lidé přehlíží – extrémní letní teploty.

Pokud se v létě za tropických veder pohybujete v lese, na horách, u bazénu, nebo splouváte Berounku, je vám blaze a spíše teplo vítáte, neboť jste obklopeni živoucí zelení plnou energie. Ale co lidé na panelákovém sídlišti, kde je jen vyschlý trávník, pár stromů a možná při troše štěstí nějaký ten upravený záhon s fontánkou?

ovládání klimatizace

Uvědomte si, že městská sídliště, to je zejména beton, a ten velmi ochotně přijímá sluneční záření a také jej vydává. Sálavého tepla si tu lidé užívají zejména v noci, které zvyšuje teplotu vzduchu v tamní lokalitě i o deset stupňů Celsia, takže se tu pořádně nevyspíte. Není proto nic podivného, že roste zájem o montáž klimatizace v Brně a dalších městech, tedy zejména tam, kde je přístup k zeleni omezený.

Klimatizaci si nepořizujeme pouze kvůli tepelnému komfortu a pohodlí, ale zejména z důvodů zdravotních. Přehřátí organismu neboli úžeh je velmi nebezpečný jev, který může končit i smrtí, podstatné je mu aktivně čelit a mít k dispozici opatření ještě před tím, než udeří tropická vedra.