Co vše dokáže čistá jedlá soda

Jedlá soda je jedním z příkladů, jak efektivně „zabít více much jednou ranou“. Je to vynikající čistič, odstraňovač nepříjemného zápachu a lze jej využít i jako prací prostředek, změkčovadlo, a dokonce i jako velmi účinný a šetrný šampon.

hydrogenuhličitan sodný v misce

Úspora financí, životního prostředí a lidského zdraví

Jedlá soda je pouze upravený český název pro chemickou sloučeninu hydrogenuhličitan sodný. Je to jedna z chemických látek přirozeně se vyskytujících ve volné přírodě, která má velmi silné tzv. vazební schopnosti. Reaguje totiž s mnoha dalšími prvky a sloučeninami a proto snadno odstraňuje z většiny povrchů nežádoucí usazeniny. V kombinaci s jablečným či lihovým kvasným octem ji můžete využít na čištění povrchu plastů, kovů, dřeva, keramiky, porcelánu a skla, některé hospodyňky tuto směs ocení při mytí oken, jestliže ji přidáte do teplé vody namísto běžného saponátu.

jedlá soda jako prací a čisticí prostředek

Obrovskou výhodou je její zdravotní nezávadnost a šetrný přístup k životnímu prostředí. Přidává se jako kypřidlo a zvláčňující prostředek do těsta na pečení, někteří lidé s ní nahrazují klasický šampon, protože vlasy umývá důsledně, ale zároveň šetrně. Soda pochopitelně neobsahuje nežádoucí parabeny a aromatické přísady a ve spojení s kondicionérem z jablečného octa je zdravější alternativou vůči klasickému prostředku na mytí vlasů.

Pohlcovač zápachu

V tomto směru je hydrogenuhličitan sodný univerzálním prostředkem a můžete jej vyzkoušet na eliminaci jakéhokoli zápachu – z cigaret, z připáleného jídla, na zápach zvratků či výkalů, na odér z odpadkových košů, hniloby a plísní, na nežádoucí „vůně“ v chladničce, zkrátka na cokoli, co vás obtěžuje, a čím také můžete obtěžovat vy své okolí.

Čistá jedlá soda prodej nevyžaduje žádná zvláštní opatření, která jsou nutná např. pro nebezpečné chemikálie, a její předností je také velmi nízká cena. Vzhledem k mnoha pozitivním vlastnostem a širokému výčtu využití je opravdovým pokladem, který by v žádné domácnosti neměl chybět.