Co je to pneumobil?

Od počátku éry automobilů lidé sní o tom, že by jejich vozy byly poháněny vodou nebo vzduchem. Takové palivo je levné a ekologické a v případě vzduchu je to palivo i nevyčerpatelné. A právě vzduchem je poháněn pneumobil.
pneumobil
První obrysy automobilu poháněného vzduchem se začaly rýsovat v prvním desetiletí nového milénia. Pneumobil by výrazně přispěl k lepšímu ovzduší a mnoho států by zbavil závislosti na dodávkách ropy. Oproti elektromobilům, které jsou v současnosti na vzestupu, by takový vůz měl i výhodu v tom, že elektřina je sice ekologičtější než ropa, ale stále se musí vyrábět v elektrárnách, a to zejména v uhelných. Na výrobu paliva pro pneumobil stačí pouze dostatek zeleně v přírodě.

A jak by takový vůz měl fungovat? Toto už není pouze vize, ale první vyzkoušené prototypy již krouží po testovacích drahách. Vzduch je vozu čerpán pomocí speciálního zařízení, je veden skrze ventily do pístu, který je jeho stlačováním uveden do pohybu. Vzduch je v nádrži pod velkým tlakem, a proto nějakou dobu vydrží. Samozřejmě záleží na objemu nádrže.
silnice u moře
Pneumobily jsou ale stále na počátku svého vývoje a zatím největší nevýhodou je jejich velikost. Vozy poháněné na vzduch musí být malé a lehké a první vyrobené prototypy jsou pro jednoho jezdce. V případě větších vozů je možné vzduchový pohon kombinovat se spalovacím motorem, aby automobil mohl jezdit po dálnici nebo plynule zrychloval.

Věk pneumobilů je sice na počátku, ale vzpomeňte si, jak první automobily byly pomalé a neohrabané. Postupem času se vozy poháněné spalovacím nebo vznětovým motorem staly rychlé a pružné. Stejně to vidí i konstruktéři pneumobilů. Vize budoucnosti je taková, že silnice budou křižovat vozy poháněné vzduchem nebo elektřinou a budou plně automatické bez potřeby manuálního řízení. Sníží se tak nehodovost a zlepší se životní prostředí.