Co důležitého nás škola nenaučila?

Školní léta. Pro někoho to byla léta naprostého utrpení, někdo na ně zase rád vzpomíná. Určitě si ale vzpomenete na chvíle, kdy jste jen tak nečinně seděli na hodinách a přemýšleli jste o tom, k čemu Vám daná probíraná látka bude. Sami učitelé často nevěděli pravý význam probíraného učiva. Zkrátka praktické využití téměř nulové.
Ve škole nás samozřejmě učili i důležité věci. Určitě i vám se snažili do hlavy vštípit počítání s procenty či jednoduchou trojčlenku. A pokud si z toho něco pamatujete, pak zřejmě kantoři odvedli dobrý kus práce. Tyto věci jsou v běžném životě velice užitečné, ale jsou tu i další, na které se při sestavování vzdělávacích programů zapomnělo.
výuka v lese

Sebeláska

Říkáte si, proč zrovna sebeláska? Možná vás překvapilo, že někdo považuje něco takového za důležité. Ano, mít rád sám sebe je velice důležité. A spousta kantorů dělá právě pravý opak. Najít chyby na tom druhém a sám sobě, umí každý. Těžší je umět ostatní pochválit. A hlavně pochválit sám sebe. I o tom je sebeláska. Kdyby se lidé učili ve škole sebelásce a sebeúctě již od útlého věku, jistě by to omezilo četnost agresivity a nenávisti ve společnosti.

Zdravý životní styl

Jistě Vám v hodinách občanské výuky říkali, co máte a nemáte jíst a že se máte hýbat. Ale u toho to také s největší pravděpodobností skončilo. Efektivněji by tato nauka působila, kdyby dětem bylo sděleno, jak a kdy se mají hýbat. Naučit starší děti pár jednoduchých receptů ze zdravých potravin by také jistě nebylo na škodu.
školák v lavici

Spoření a zacházení s penězi

Děti na školách sice dostávají základy finanční matematiky, ale praktická stránka této problematiky se už většinou nevyučuje. Dávat žákům rady o tom, jak s penězi zacházet, spořit a nezadlužit se, by jistě zamezilo spoustě budoucích problémů. Určitě by nebylo na škodu děti naučit, jak nenaletět různým podvodníkům.

Péče o domácnost

Možná si říkáte, že něco takového by nás měli naučit rodiče. Jenže ne každý rodič má takové návyky. Proto by se právě toto měli žáci ve škole učit. Možná i Vy sami cítíte, že byste takovou lekci také potřebovali.