Audi – značka německého luxusu a spolehlivosti

Německá automobilka, která se specializuje na výrobu luxusních modelů automobilů. Sídlo této společnosti je v bavorském Ingolstadtu. Společnost patří do skupiny koncernu Volkswagen Group a je jedním z nejstarších výrobců automobilů v Německu i celé Evropě. Společnost založil August Horch v roce 1899 v Kolíně a v roce 1901 byl vyroben první vůz Horch, který měl dvouválcový motor o výkonu pěti koní. Vůz se stal velmi populární a v roce 1904 se začal vyrábět sériově.
Limuzína Audi
August Horch ve firmě působil do roku 1909, kdy se kvůli finančním těžkostem rozhádal se správní radou a firmu opustil. V jiném městě založil firmu novou, ovšem nemohl použít stejný název, tak své příjmení přeložil do latiny a vznikla Audi, konkrétně Audiwerke GmbH. V roce 1913 sjel z výrobní linky první vůz nové značky pod názvem Wanderer. V roce 1921 přišlo Audi s naprostou inovací – řízení bylo zabudováno na levé straně (do té doby měly všechny vozy řízení na pravé straně), toto umístění se v zemích, kde se jezdilo vpravo, velmi osvědčilo, neboť měl řidič lepší přehled o protijedoucích vozidlech. Během druhé světové války bylo mnoho továren Audi zničeno a byla zastavena výroba těchto automobilů, tato výroba se znovu rozjela až po dlouhých dvaceti letech.
Audi se nespecializuje pouze na výrobu svých vozů, ale zahrnuje pod sebe také italského výrobce sportovních automobilů Lamborghini. Kromě automobilů se zaměřuje i na výrobu motocyklů, konkrétně značky Ducati.
Sportovní verze A1
Vozy značky Audi patří mezi luxusnějšími značkami k těm nejoblíbenějším, ročně jich automobilka vyrobí necelé dva miliony. Nejvíce vozů se prodává v Číně, Německu a USA. Mottem automobilky je Vorsprung durch Technik, což v překladu znamená Náskok díky technice, čehož se automobilka snaží držet po celou dobu své existence, vždy být o krok napřed. Právě Audi vyrobila první vůz s pohonem všech kol quattro, stále se snaží odlehčovat konstrukci vozů a také jako první přišla s motory TDI a TFSI.